fbpx

שימוש בטלפון בזמן נהיגה / מערכות מולטימדיה

שיתוף:

רק עניתי לשנייה! רק הרמתי את הטלפון! רק ראיתי מה השעה! רק התקשרו אלי מהגן של הילד! רק הסתכלתי בוויז! זה לא טלפון, זה קופסת סיגריות!

לא יעזרו לכם התירוצים הרבים, השונים, המצחיקים והמתנצלים מול משטרת התנועה שהכריזה מלחמת חורמה על עבירות היסח הדעת שגורמות לתאונות דרכים רבות. רוב מערכות המולטימדיה דורשות מהנהגים הסטת עיניים מהכביש והורדת יד מההגה.

השימוש במערכות מולטימדיה מאטות את זמן תגובת הנהגים באופן משמעותי, דבר שמשפיע על מרחקי עצירה, על שמירת נתיב ועל פעולות נוספות המסכנות את משתמשי הכביש בכלל ואת רוכבי הדו גלגלי בפרט (יש מחקרים שמוכיחים כי שימוש בנייד או במערכות מולטימדיה בזמן נהיגה מסוכנות יותר מנהיגה תחת השפעת אלכוהול או סמים).

דוגמא קלאסית:

מיכל נהגה ברכבה בנתיבי איילון במהירות של 90 קמ"ש כאשר לפתע קיבלה מסרון. "רצה חשה" היא ופתחה את המסרון כשפניה מופנות אל מסך הטלפון במשך 5 שניות. מדוגמא זו ניתן להבין כי מיכל חלפה 25 מטרים בשנייה כלומר, היא חלפה 125 מטרים ב"עיוורון".

נהגים רבים ניצבים מדי יום בפני שופטי תעבורה ברחבי הארץ ומורשעים בגין עבירה של שימוש בטלפון נייד, "זוכים" בקנס של 1,000 ש"ח ו-8 נקודות במניין הנקודות במשרד הרישוי.

תקנות התעבורה קובעות חובה על הנהג, לאחוז את ההגה בשתי ידיים, תקנה 28:

חובה להחזיק בהגה או בכידון תק' (מס' 3) תש"ל-1970 תק' (מס' 9) תש"ל-1970 תק' (מס' 6) תשנ"ד-1994

28. (א) נוהג רכב חייב להחזיק בידיו את ההגה או הכידון כל עוד הרכב בתנועה; אולם רשאי הוא להסיר יד אחת מן ההגה או הכידון אם עליו לעשות בה דבר להבטחת פעולתו התקינה של הרכב או לקיום כללי התנועה.

תק' (מס' 2) תשס"ח-2007

(ב) (1) בעת שהרכב בתנועה, הנוהג ברכב –

(א) לא יאחז בטלפון קבוע או נייד, ולא ישתמש בהם ברכב אלא באמצעות דיבורית;

(ב) לא ישלח או יקרא מסרון (s.m.s);

(2) בתקנת משנה זו –

"דיבורית" – התקן המאפשר שימוש בטלפון בלא אחיזה בו ובלבד שאם ההתקן מצוי בטלפון, הטלפון יונח ברכב באופן יציב המונע את נפילתו;

"טלפון" – מכשיר המיועד לתקשורת אשר קיימים בו לחצנים לחיוג.

נהגים רבים, המגיעים לבית המשפט, טוענים בפני שופט "לא דיברתי, רק החזקתי" או שמכשיר טלפון הנייד שלהם הוחזק בין האוזן לקסדה, טורחים ומביאים פלט שיחות להוכיח שלא היו שיחות נכנסות או יוצאות, והנהג מורשע בעבירה על אתר, מקבל 8 נקודות וקנס כספי של 1,000 ש"ח, ובחלק מן המקרים עונשים נוספים, בהתאם לעבר התעבורתי.

קיימת אף החמרה בענישה לאחר שנהגים הורשעו בעבירת שימוש בטלפון נייד בעת נהיגה, בכך שרישיון נהיגתם נפסל בפועל.

זיכויים רבים מתבססים על ליקויים ברישום הדו"ח ואי דיוק בפרטים.

בית המשפט יזכה או שהתובע ימיר את סעיף האישום לסעיף קל יותר במקרים הבאים: לא הוכחה נהיגה, לא הוכח שימוש או אחיזה בטלפון נייד, לא הוכח כי מדובר בטלפון נייד, לא נשמר קשר עין רצוף, ועוד ליקוים נוספים.

תצוגה הנראית לנהג תק' (מס' 8) תשס"ז-2007

28א. (א) ברכב מנועי המצוי בנסיעה לא תופעל תצוגה הנראית ממושב הנהג, יותקן ברכב מנגנון לניתוקה בהיות הרכב בנסיעה ולא ינהג בו אדם אלא אם נותקה התצוגה כאמור.

תק' (מס' 6) תשס"ט-2009 תק' (מס' 8) תשע"ח-2018

(ב) האמור בתקנת משנה (א) לא יחול על תצוגה המיועדת לבקרה או ניווט של הרכב או על מערכות תצוגה בכלי רכב המשמשים את משטרת ישראל או את הרשות הארצית לכבאות והצלה או את שירות הביטחון הכללי לצורך מילוי תפקידם או את צבא הגנה לישראל למטרה ביטחונית.

(ג) על אף האמור בתקנה זו, רשאי השר ליתן היתר להפעלה למטרה בטיחותית של תצוגה הנראית לנהג גם בעת נסיעת הרכב, ובלבד שהתצוגה אינה מחייבת צפייה רצופה בה והנהג ברכב שבו מותקנת תצוגה כאמור קיבל הכשרה לשימוש בה תוך כדי נהיגה.

שאלות לדוגמא:

 • "שוטר תפס אותי משוחח בטלפון ברמזור אדום ורשם לי דו"ח של 1,000 ₪ ו-8 נקודות,
  האם מותר לו?"
  חלק מבתי המשפט פירשו שאלה זו לחומרה באופן כזה שעמידה ברמזור אדום או בפקק נחשבת לתנועה וזאת משום שהיא חלק מפעולות הנסיעה ולכן איסור השימוש בטלפון נייד יחול גם כשהרכב בעמידה.
 • "נעצרתי על ידי אופנוע משטרתי והשוטר רשם לי הזמנה לדין ו-4 נק' בטענה שצפיתי במסך מולטימדיה בזמן נהיגה בסרטון ב"יוטיוב", מה הדין?"
  החוק אוסר על הפעלת תצוגה הנראית לעין ממושב הנהג (אפילו הפעלה פאסיבית לילדים) וכמובן על צפייה בתכנים שונים, כגון חדשות, סרטונים וכו'. החריגים שבהם הם תצוגה של מערכות בקרה וניווט של הרכב ומצלמת רוורס.
 • "מתי אקבל דו"ח ברירת משפט על שימוש או אחיזה בנייד לפי תקנה 28(ב) (8 נק' ו- 1000 ₪) ומתי דו"ח בגין חוסר זהירות לפי תקנה 21(ג) ( 6 נק' ו-500 ₪) לתקנות התעבורה?"
  במקרים בהם השוטר לא יוכל להוכיח שימוש או החזקה בטלפון נייד אלא רק כי הנהג הסיט את ראשו מן הדרך, אזי השוטר ירשום לנהג דו"ח על פי תקנה 21(ג) לתקנות התעבורה. תקנה זו היא מעין תקנת סל שבה השוטר יכול להשתמש במקרים רבים ושונים.
 • "אני מורה לנהיגה ובמהלך שיעור נהיגה שוטר רשם לי הזמנה לדין על כך שקראתי מסרון/ שוחחתי בנייד, מה הדין?"
  במקרה זה השוטר ירשום הזמנה לדין למורה הנהיגה גם כשהרכב בעצירה ובנוסף לכך הוא חייב לציין את פרטי התלמיד. מדובר בעבירה חמורה מאחר ומורה נהיגה אמור לשמש דוגמא ולהכשיר נהגים לנהיגה בטוחה ולציות לחוקי התנועה.

לסיכום, אל תמהרו להודות, להתנצל, לתרץ ועוד שלל תגובות נמהרות ומיותרות שיחמירו את מצבכם במידה ותחליטו לשלוח בקשה להישפט לבית המשפט לתעבורה, כמו כן אל תמהרו לשלם את הדו"ח לפני שבדקתם מה ההשלכות של תשלום הדו"ח וצבירת הנקודות לחובתכם.

לכל שאלה או בקשה השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם