ערב שגרתי אחד חזרה א' לביתה. בעלה לא ציפה לבואה... א' נדהמה לגלות שהוא מקיים יחסי מין עם אישה אחרת במיטתם המשותפת. במקום לעורר מהומות (או להצטרף) היא יצאה את ביתה בדמעות. היא הבינה שלא תחלוק עוד את יצועה עם בעלה ונסעה להטביע את יגונה באלכוהול לסוגיו השונים. היא הגיעה לפאב ידוע, וסרקה היטב את סביבתה בניסיון לאתר פרטנר מתאים לנקמה. הפרטנר נמצא די מהר, אך לדאבון לבו א' כבר הייתה שיכורה מכדי לנקום... במקום זאת, הוא נאלץ להסתפק בסיפוריה על בעלה. ליתר דיוק, בחלקי הסיפור אותם הוא הצליח לשמוע מבעד לנהרות דמעותיה. הפרטנר ניצל שעת כושר שנקרתה בדרכו ונמלט.

א' החליטה לנסוע לבית חברתה הטובה. היא לא חשבה להזמין מונית, רכבה חנה על המדרכה שבפתח הפאב. אולם נסיעתה נקטעה במפתיע, למשמע קולות של מתכת נמעכת. א', שהתעלמה מכללי מתן זכות קדימה בכיכר (שמאל, ימין, תנועה חוצה- המושגים מתבלבלים כשממש שיכורים), גרמה לתאונת דרכים עם נפגעים. למקום הוזמנה ניידת משטרה, וגם בוחן תנועה הגיע. ריח האלכוהול העז שנדף מפיה לא הותיר מקום לספק. בשלב זה, א' כבר מעורערת לחלוטין מחוויות הערב שלה. כל זעמה מופנה אל השוטרים. היא השתוללה, צעקה, חבטה בשמשת הרכב (אולי זה המקום להזכיר כי מדובר באישה נורמטיבית, אם מסורה לילדיה ואישה נאמנה לבעלה).

 

בסיטואציה שכזו לא ניתן היה לגרום לה לבצע בדיקת נשיפה או בדיקת מאפיינים. היא נלקחה בכוח לבית חולים ושם נדרשה למסור בדיקת דם. בשרידי השפיות שנותרו בה היא הואילה להכריז על חרדותיה לנוכח מחטים. השוטרים מצידם טרחו להסביר לה מהי המשמעות המשפטית של סירוב לבדיקת אלכוהול. בלית ברירה היא עברה בדיקת נשיפה. מכשיר ה"ינשוף", שנוא נפשם של נהגי ישראל הטועמים ולו מעט אלכוהול במקומות הבילוי, השתולל. הוא הצביע על כך שכמות האלכוהול בדמה גבוהה פי 4 מהמותר.

 

א' נחקרה תחת אזהרה וגוללה את קורותיה באותו ערב עצוב. האם התביעה תחוס עליה? או שמא תחמיר? אור למצב בכבישים נשמעים קולות רמים בציבור הדורשים החמרה בענישה, בבחינת "נהיגה ואלכוהול- זה רצח". למרבה המזל, א' לא גרמה לתאונה קטלנית. לנפגעים נגרמו נזקי גוף קלים בלבד. אולם, ההד הציבורי עושה את שלו. ויותר מכך- החקיקה קובעת עונש מינימום לגבי נהיגה בשכרות, התביעה מבקשת עונשים משמעותיים והשופטים מחמירים.

 

א' הגיעה למשרדנו בוכייה. אם לא די בכך שבעלה בגד בה, על אותה המיטה בה נוצרו ילדיהם, עתה הצטרף לרשימה גם כתב אישום חמור ביותר. בתביעה דיברו על עונש מאסר בפועל, פסילת רשיון ל- 5 שנים, קנס מרתיע והתחייבות כספית שלא לעבור עבירה. קיימנו פגישות עם ראש אגף התביעות. הסתמן הסדר טיעון מקל, המתחשב בנסיבות המקרה ובעברה התעבורתי של א'.

נותרה עוד משוכה- האם השופט יקבל את הסדר הטיעון? האם אתם הייתם מקבלים זאת?